Tetování je toxické: Nejhorší je tahle barva!

Velikost textu: AAA

26. 7. 2016

Z tetování se v posledních letech stala masová záležitost a mezi mladými začínají převládat jedinci mající alespoň jednu inkoustovou malůvku v kůži. Jenže pigmenty užívané k doživotní dekoraci kůže jsou mnohdy toxické. A můžou dokonce vyvolávat rakovinu. Vyplývá to ze zprávy Evropské chemické agentury ECHA s tím, že vůbec nejnebezpečnější je červená barva.

Nicméně šokující zpráva hovoří o tom, že nebezpečné jsou také černý, modrý či zelený inkoust. Problémem je především to, že tetovací barvy nereguluje žádný úřad a jejich složení není podrobováno klinickým testům. Na evropské trhy se navíc dovážejí laciné asijské inkousty, které obsahují toxické sloučeniny.

Ne všechny barvy používané tatéry jsou toxické a ECHA chce zakázat ty, které jsou pro zdraví nebezpečné a zvyšují riziko rakoviny.

Mnoho studií odhaluje obavy o veřejné zdraví plynoucí ze složení inkoustů používaných k tetování. Nejvážnější obavou jsou alergie vyvolané složkami v barvách a možnými karcinogenními, mutagenními a pro pohlavní soustavu toxickými účinky,“ uvádí zpráva ECHA.

Podle Ricka Stevense z britské unie sdružující odborníky pracující v tetovacích a piercingových studiích je to dobrá zpráva. On sám totiž dlouhodobě volá po zákazu laciných barev dovážených z Číny, které obsahují nebezpečné látky. Podle něj existují kvalitní zdraví nezávadné barvy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související