Nechutné! Uvařili pivo z moči návštěvníků festivalu!

Velikost textu: AAA

28. 7. 2016

Dali byste si pivo, které vzniklo z lidské moči? No možná jednou, až dojdou zásoby pitné vody, budete za produkt belgických vědců rádi. Pivo je totiž naprosto zdravotně nezávadné a nevzniká přímo s moči, ale z vody získané účinnou filtrací moči. Vynález má pomoci především v zemích, kde mají už teď nedostatek čisté pitné vody.

Přístroj ghentských vědců sbírá moč do velké nádrže, kterou pak ohřívá slunečními paprsky. Zahřátá moč je filtrována přes membránu, která z ní oddělí minerály, dusičnany a fosfáty. Čištěna voda je po převaření pitná, v Ghentu posloužila k výrobě piva. Odpad je zase kvalitním hnojivem.

„Jsme schopni takto získat hnojivo a pitnou vodu z moči použitím jednoduchého principu a sluneční energie bez potřeby energie elektrické,“ tvrdí doktor Sebastiaan Derese z Univerzity v Ghentu.

Vědci z této vysoké školy použili ve svém prototypovém zařízení tisíc litrů moči návštěvníků hudebního festivalu. Z vyčištěné vody pak uvařili pivo.

Samozřejmě vodu lze využít i jinak. A přístroj by měl sloužit především na venkově chudých zemí světa, které trápí nedostatek pitné vody a elektrické energie, na níž je vynález nezávislý.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související