Vědec tvrdí: Ježíš Kristus je vymyšlený!

Velikost textu: AAA

2. 8. 2016

Americký religionista Joseph Atwill je mezi křesťany velmi neoblíbeným teoretikem zabývajícím se původem biblických příběhů. Kupříkladu o Ježíši Kristovi tvrdí, že byl vymyšlen Římany, kteří chtěli ovládnout lid a omluvit si jím otrokářství. Podle Atwilla je Nový zákon dokonalý systém k ovládání mysli lidí.

„Křesťanství je možná považováno za náboženství, ale ve skutečnosti bylo vyvinuto a používáno jako systém ovládání mysli k tvorbě otrokářství, u něhož lidé věřili, že jej Bůh schválil,“ tvrdí Atwill.

V době, kdy příběh o Ježíšovi vznikl, trápily Římany židovské sekty z Palestiny, které očekávaly příchod Mesiáše bojovníka. Římané se s tím neuměli vyrovnat běžnými prostředky, proto vymysleli psychologickou válku konkurenčním náboženstvím.

„Domnívali se, že způsob, jak zastavit šíření nadšených židovských misionářů, bylo vytvořit konkurenční systém víry. Tehdy vymysleli příběh o mírumilovném Mesiáši. Místo aby tento Mesiáš nabádal k válce, nabádal k pacifismu a nastavení druhé strany tváře, vybízel, aby se židé vzdali Cézarovi a platili daně Římu. Ačkoli křesťanství může být pro někoho pohodlné, může být také poškozující a represivní, zákeřnou formou ovládání mysli, které vede ke slepému přijetí nevolnictví, chudoby a válek,“ vysvětluje Atwill na svém blogu.

Svou teorii opírá o literární vědu, protože podle něj je Ježíš jedinou „fiktivní postavou v literatuře, jejíž celý život může být nalézán v jiných zdrojích a jiných formách.“

Atwill srovnal Nový zákon a Válku židovskou od Flavia Iosepha a paralely mezi oběma příběhy jsou podle něj zvláštní.

„Co mnoha učencům zřejmě uniklo, je to, že sekvence událostí a míst Ježíšova působení jsou více či méně stejné jako sekvence událostí a míst vojenských tažení Tita Flavia (císaře), které popisuje Iosephus. To je jasný důkaz záměrně zkonstruovaného systému. Ježíšova biografie je vytvořena, od začátku do konce, na předchozích příbězích,“ tvrdí Atwill.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související