Proč jen lidé trpí schizofrenií?

Velikost textu: AAA

18. 8. 2016

Schizofrenie je zřejmě daní za jazykové schopnosti a představivost moderního člověka. Odlišuje nás totiž od neandertálců, nejbližších příbuzných, s nimiž jsme se křížili. Podle nejnovějších genetických výzkumů ale neandertálci zřejmě neměli geny, které s rozvojem tohoto psychiatrického onemocnění souvisejí. Přišly až s rozvojem řeči a fantazie u moderních lidí druhu Homo sapiens.

Dnes schizofrenie postihuje asi jedno procento populace, která má halucinace, iluze a narušené myšlení. Podle dosavadních výzkumů sice není přesně určeno, co ji vyvolává, má ale silné genetické kořeny a je podnícena také prostředím a vlivem okolí. Negativně ovlivňuje fitness jedince, takže je s podivem, proč ji evoluce dávno nevymýtila. Zřejmě proto, že je to jen vedlejší produkt mnohem větší výhody – lepšího myšlení a představivosti – což prospívá výrazně jedinci i celé společnosti.

Naše objevy naznačují, že k nárůstu schizofrenie došlo po oddělení moderních lidí od neandertálců, a tudíž podporuje hypotézu, že je to vedlejší produkt složité evoluce lidského mozku,“ uvedl Ole Andreassen z Univerzity v Oslu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související