První obyvatelé Austrálie byli velmi kulturní. Vyráběli šperky už před 42 tisíci let

Velikost textu: AAA

22. 8. 2016

Člověk moudrý či rozumný neboli Homo sapiens sapiens by se mohl přejmenovat na člověka moudrého zdobivého neboli Homo sapiens decorus. Od počátku existence tohoto druhu se totiž ví, že se zdobil různými přírodními materiály. Náramky a náhrdelníky se ale zkrášlovali také první obyvatelé Jihovýchodní Asie a Austrálie. Nasvědčují tomu nové archeologické nálezy ve Východním Timoru. Přitom se soudilo, že tito lidé byli kulturně poněkud zaostalejší.

Prvními šperky byly jednoduché náhrdelníky vyrobené z ozdobných schránek měkkýšů, především z loděnek náležejících mezi hlavonožce či z ulit plžů a lastur mlžů. Nejstarší takové šperky byly nalezeny v Maroku a datují se do období před dvaaosmdesáti tisíci let do starší doby kamenné. Archeology ale teď šokovaly nálezy z Jihovýchodní Asie, kde podobné šperky znali také.

„Tyto schránky jsou nejstaršími šperky, které kdy byly nalezeny v Jihovýchodní Asii, nasvědčuje to tomu, že první obyvatelé této oblasti byli kulturně mnohem vyspělejší než se dosud věřilo,“ tvrdí doktorka Michelle Langleyová z Canberry.

Její tým prokázal, že na schránkách měkkýšů byly uměle vytvořené otvory. A to tak, aby mohly být tyto objekty zavěšeny.

Nejstarší dochovanou schránkou s otvorem pro zavěšení je ta po loděnce a podle analýzy je stará minimálně dvaačtyřicet tisíc let. Nalezli ji v jeskyni Východního Timoru.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související