Všichni jsme z Adama a Evy. Tedy hlavně modroocí

Velikost textu: AAA

23. 8. 2016

Všichni lidé mají jednoho jediného předka. Pokud jsou tedy modroocí. Kodaňští genetikové totiž dokázali, že lidé mající modré oči mají všichni jednoho jediného předka, u něhož tato vzácná mutace začala. Došlo k ní asi před šesti až deseti tisíci let u jediné osoby, jež geny pro modré oči rozšířila dále po světě.

Zmíněná mutace zapříčinila to, že se jednoduše gen kódující syntézu hnědého pigmentu v oku zablokoval. Přestal fungovat, nepřekládaly se z něj enzymy pro syntézu pigmentů v duhovce a dotyčný jedinec byl modrooký.

Navíc se jedná o tak výjimečnou mutaci, že ovlivňuje pouze oči, nikoli pleť a vlasy, takže modré oči může mít i jedinec s tmavou pletí a tmavými vlasy a chlupy.

Zatímco u hnědých a zelených očí existuje široká škála přechodů a odstínů, u modrých je tomu naopak. Liší se barevně velmi málo a variabilita obsahu melaninu v nich je malá.

Všichni modroocí lidé zdědili stejnou mutaci, která sedí přesně na stejném místě v jejich DNA,“ tvrdí profesor genetiky Hans Eiberg z Kodaňské univerzity. Podle něj je to důkaz, že jistý modrooký Adam či modrooká Eva byli předky všech dnešních modrookých lidí.

V některých zemích světa dnes tvoří modroocí většinu, především v severských národech Evropy. Mutace nebyla před příchodem Evropanů známá v Amerikách, Africe, Austrálii a na Dálném Východě. Takže to naznačuje, že první modrooký člověk byl právě Evropanem. Nejvzácnější barvou oka je ale jasně zelená.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související