Biopaliva nejsou ekologická, jak se dosud myslelo

Velikost textu: AAA

5. 9. 2016

Vědci z Michiganu zjistili, že biopaliva nejsou zdaleka tak ekologická, jak se myslelo. Podle původní teorie měly méně přispívat k emisím oxidu uhličitého než spalování fosilních paliv. Rostliny totiž při růstu a vývoji spotřebovávají vzdušný oxid uhličitý, takže se myslelo, že to, co se při spálení biopaliv uvolní do atmosféry, zase rostliny pěstované na výrobu biopaliv spotřebují. Jenže tomu tak není. Spotřebují jen sedmatřicet procent toho, co se při spalování biopaliv z nich vyrobených uvolní.

Profesor John DeCicco z University of Michigan tvrdí, že je to veliké zklamání. Navíc k neekologičnosti těchto paliv je třeba připočíst fakt, že jejich pěstování zabírá zemědělskou půdu, která mohla být využita hodnotněji na produkci potravin. A navíc většina plodin pro biopaliva a především řepka vyžadují extrémní míru užívání pesticidů a umělých hnojiv, což představuje další značnou ekologickou zátěž.

„Když se podíváte na to, co se děje v zemědělské krajině, zjistíte, že z atmosféry není odebírán dostatek uhlíku, aby vyvážil to, co vychází z výfuku. Když jde o emise působící globální oteplování, vychází z toho, že biopaliva jsou horší než ropné produkty,“ tvrdí profesor DeCicco.

Biopaliva jsou sice obnovitelné zdroje energie a pohonných hmot, ale nemůžou být nazývána ekologická. Rostliny, které se pěstují pro jejich produkci, nespotřebují zdaleka tolik oxidu uhličitého z atmosféry, kolik je ho pak vyloučeno při spálení biopaliv z těchto rostlin vyrobených. Ve skutečnosti spotřebují jen sedmatřicet procent objemu oxidu uhličitého, který se pak jejich spálením uvolní do atmosféry.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související