Elektronické cigarety škodí stejně jako kouření tabáku

Velikost textu: AAA

31. 8. 2016

Elektronické cigarety měly být úžasným vynálezem, který výrazně snižuje rizika spojená s kouřením tabáku. Jenže tomu tak není. Ani elektronické cigarety nejsou bez zdravotních rizik a ta jsou mnohem větší, než se dosud soudilo. Podle Evropské kardiologické společnosti poškozují cévy stejně jako kouření tabáku.

Bylo by určitě férové říct, že tato studie dokazuje, že elektronické cigarety nejsou bez rizika,“ uvedl profesor Robert West z University College London na kardiologickém kongresu v Římě.

Tato studie dokazuje, že elektronické cigarety nemůžou být považovány za naprosto bezrizikové. Potřebujeme další výzkumy, abychom stanovili bezpečnostní opatření pro dlouhodobé užívání,“ prohlásil profesor Peter Weissberg, šéf Britské kardiologické nadace.

Elektronické cigarety… nejsou neškodné. Pro srdce v dlouhodobém měřítku mohou být škodlivé. Jsou mnohem nebezpečnější, než si lidé uvědomují. Nedoporučil bych je teď rozhodně jako metodu, jak přestat kouřit,“ tvrdí profesor Charalambos Viachopoulos z Aténské univerzity.

Podle německých vědců jsou v elektronických cigaretách aceton, formaldehyd, acetaldehyd, benzopyren, křemičitany a kovové prvky, které vážně škodí zdraví. Německé Centrum pro výzkum rakoviny v Heidelbergu nazvalo elektronické cigarety „nekontrolovaným experimentem s konzumenty“.

Škodlivými organickými látkami jsou také propylen glykol, příchutě a nikotin. Jenže kouření elektronických cigaret neškodí jen kuřákům samotným, ale aerosol uniká do okolí a pasivním kouřením se hluboko do plic dostávají jedovaté látky i nekuřákům přítomným v místnosti. Kapičky aerosolu mají jen 2,5 mikrometru v průměru a mohou pronikat do sklípků v nejhlubších částech plic.

„Pasivní vdechování emisí z elektronických cigaret v uzavřeném prostředí může mít velmi neblahý vliv na zdraví, což by nemělo být přehlíženo,“ tvrdí německé Centrum pro výzkum rakoviny z Heidelbergu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související