Co z nás dělá alkoholiky?

Velikost textu: AAA

2. 9. 2016

Že je alkoholismus dědičný, víme už odnepaměti. Proč ale někdo závislosti na etanolu odolává, třebaže pije opakovaně, zatímco jinému stačí pár skleniček, se dosud netušilo. Švédští vědci ale tvrdí, že za to zřejmě může jistý enzym v mozku, respektive jeho nedostatek. Jedinci, kterým v mozku chybí, se po požití etanolu snadno stávají závislými.

Enzym PRDM2 byl dosud zkoumán jen v souvislosti s rozvojem rakoviny. Podle vědců ze švédského Linköpingu ale může zřejmě i za alkoholismus. Nedostatek enzymu v mozku totiž lidi nebrzdí před požitím etanolu i poté, když zažívají těžké stavy kocoviny.

„Na těchto poznatcích jsme tvrdě pracovali. Ten enzym byl předtím studován v souvislosti s rakovinou, ale netušili jsme, že má svou funkci i v mozku,“ uvedl profesor Markus Heilig z Linköpingské univerzity.

Enzym PRDM2 ovládá expresi několika genů, které v mozku řídí ovládání impulzivního chování.

„Teď, když jsme na počátku chápání toho, co se děje, doufáme, že budeme schopni účinně zasáhnout. Z dlouhodobého hlediska chceme přispět k vývoji účinných léků, ale z krátkodobého hlediska doufáme, že to pomůže změnit stigmatizaci alkoholismu,“ dodal profesor Heilig.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související