To bylo o fous... Kolem Země prolétl masivní asteroid

Velikost textu: AAA

9. 9. 2016

Masivní asteroid dosahující v průměru téměř dvou kilometrů, prolétl včera kolem planety Země. Informovala o tom NASA s tím, že vesmírné těleso se drželo v uctivé vzdálenosti a nepředstavovalo žádnou hrozbu pro život na planetě. Kdyby se ale s naší Zemí asteroid těchto rozměrů srazil, rovnalo by se to detonaci několika stovek jaderných bomb najednou a vedlo ke globální katastrofě a vymírání druhů i zániku civilizace.

Asteroid 2004 BO41 prolétl kolem Země 7. září odpoledne ve vzdálenosti téměř dvanáct milionů kilometrů. Podle klasifikace NASA se jednalo o blízký průlet, ačkoli byl asteroid dál než Měsíc.

Mnohem větší znepokojení pro vědce představuje těleso QL44 veliké jednašedesát metrů, které totiž nemá jasnou dráhu letu a se Zemí by se střetnout mohlo. Většina jeho objemu by zřejmě shořela v atmosféře a jen část dopadla na Zem. Lokálně by to způsobilo menší katastrofu. Asteroid QL44 by ale měl podle všeho planetu nakonec minout 17. září.

Podobné těleso udeřilo v roce 1908 do Země v oblasti sibiřského Tunguzka, kde způsobilo detonaci, která vyrvala z kořenů na osmdesát milionů stromů. Před třemi roky nad ruským Čeljabinskem vybuchl meteor dlouhý devatenáct metrů, vysklil stovky domů a zranil tisíc osob.

Ačkoli astronomové vědí jen o deseti procentech asteroidů a jejich drahách, podle NASA neudeří do Země žádný zásadně velký objekt ještě několik dalších staletí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související