Divočina zcela zmizí z povrchu Země do roku 2100

Velikost textu: AAA

12. 9. 2016

Za posledních dvacet let ubylo divoké přírody o deset procent. To je extrémní rychlost mizení krajiny nedotčené člověkem, které je dnes už méně než čtvrtina z celého povrchu planety. Přitom právě zánik divoké přírody znamená největší hrozbu právě pro lidskou civilizaci.

Planeta a příroda si nakonec poradí, třeba tím, že civilizace – neschopná v zničeném životním prostředí přežít – zanikne. Ekosystémy se po několika tisících let obnoví a povstanou nové druhy. Ale než se tak stane, bude lidstvo živořit ve zničeném životním prostředí.

„Pokračující zánik divoké přírody je globálním a výrazným problémem s obrovskými nezvratnými důsledky jak pro lidstvo, tak pro přírodu, pokud tento trend bude pokračovat, nebude do konce století na Zemi už žádná divočina,“ píší vědci v odborném časopise Current Biology.

Největší celky divočiny dnes najdeme na Sahaře, na Sibiři a v Kanadě. Menší části také v Amazonii a střední části Austrálie.

K největším úbytkům divočiny dochází v Amazonii, Rusku, Africe a Indonésii. Za posledních dvacet let zmizelo deset procent člověkem nedotčené přírody, které zůstává jen třiadvacet procent zemského povrchu.

Podle vědců žijeme v tzv. antropocénu a zažíváme další dobu extrémního vymírání druhů, která se podobá zániku dinosaurů před pětašedesáti miliony let. Zaniknout však může i samo lidstvo.

„Divočinu nemůžete obnovit. Jakmile zanikne, ekologický proces tvořící základy tohoto ekosystému je navždy pryč a nikdy se nevrátí do původního stavu. Jedinou možností je chránit to, co zůstalo,“ vysvětluje profesor James Watson z Queensland University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související