Díky pěně můžeme s pivem běhat a nerozlít ho

Velikost textu: AAA

15. 9. 2016

Každý český pivař ví, že pořádná čepice z pěny ochrání nápoj před oxidací. A tak když chce člověk u piva posedět a nehltá jedno za druhým, pořádná pěna nedovolí, aby měl na stole před sebou za chvíli nechutnou kozu. Vědci ze Švýcarska ale přišli na to, že s pivem se dá díky pěně běhat, aniž nápoj člověk rozlije. Umožňuje pohyby, které si s limonádou barman dovolit nemůže.

Fyzikové z Lausanne se zabývali vlivem pěny na pohyb tekutiny v nádobě. A potvrdili, že bublinky z pěny tvoří velmi jemný kapilární efekt, který ale velmi silně brzdí pohyby tekutiny v nádobě. I když tak člověk sklenici naklání či s ní pohybuje rychle při chůzi, pivo se nevylévá, zatímco u limonády už tekutina dávno končí na podlaze.

„Pozorovali jsme něco, čemu jsme nemohli uvěřit,“ uvedl fyzik doktor François Gallaire z École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Unikátní kapilární síly mezi bublinami pěny výrazně oslabují vlny, které vznikají při pohybu se sklenicí v nápoji. Tekutina se pak nechová vůbec podle fyzikálních zákonů, které by vědci očekávali. Pěna ji doslova znehybňuje.

„Tyto kapilární síly jsou malé, ale jsou velmi důležité, protože rychle zbrzdí pohyb tekutiny,“ uvedl matematik Pierre-Thomas Brun z Massachusetts Institute of Technology, který se na výzkumu podílel.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související