Koně umějí lidem říct, jestli je jim zima a chtějí přikrýt

Velikost textu: AAA

27. 9. 2016

Norský veterinární institut dokázal, že koně umějí vyjádřit lidem vlastní názor na to, jestli je jim zima nebo teplo. Týmu vědců se podařilo během pár týdnů naučit koně komunikovat pomocí desky zavěšené na plotě. Koně nejen pochopili rozdíl mezi polohou desky jako různé významy, ale navíc ji využívali k tomu, aby lidem sdělili, zda jim mají dát přes záda deku, nebo ji naopak sundat. Podle toho, zda jim byla zima, či naopak horko.

„Myslím, že naše studie přidává mnoho poznatků o myšlení koní, o tom, co jsou koně schopni se naučit a jak myslí. Koně jsou často považováni za zvířata nepříliš inteligentní, ale tato studie dokazuje, že při využívání správné metody dokážou komunikovat a vyjádřit vlastní názor bez ohledu na ošetřovatele,“ svěřila BBC doktorka Cecilie Mejdellová z Norska.

Její tým třiadvacítku koní naučil pomocí čenichu měnit polohu desky zavěšené na plotě. Přičemž horizontální poloha znamenala deka na zádech a vertikální naopak záda bez deky. Koně po dvou týdnech tohle dokázali pochopit, a následně sami chodili a podle počasí a teploty určovali, zda deku chtějí či nikoli. V deštivém a chladném počasí většinou deku chtěli, v horkém slunečném nikoli. Ale mezi jedinci existovaly rozdíly, takže to naznačuje, že jednali individuálně na základě svých vlastních motivů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související