Léky na cholesterol jsou zbytečné. Stačí zdravá strava, tvrdí vědci

Velikost textu: AAA

10. 10. 2016

Většina západní populace má chorobně zvýšený cholesterol, který jí dříve či později způsobí komplikace v oběhové soustavě. Viníkem jsou především nezdravá strava a stres. Farmaceutické firmy ucítily šanci, že můžou na epidemii této civilizace vydělat a přispěchaly s léky jménem statiny. Ty dokážou nezdravý cholesterol skutečně účinně snižovat a mnoha lidem můžou zachránit život. Jenže až příliš jednostranně se velebí jejich účinky a záměrně podceňují ty vedlejší negativní. Každý člověk má však na výběr. Cpát do sebe léky nemusí. Stačí, když upraví stravu. Vědci z Harvardovy univerzity dokázali, že nezdravý cholesterol v krvi sníží zdravá vyvážená strava a životospráva stejně jako statiny.

Leží tu tedy dvě možnosti. Žít pohodlně, odmítat vynaložit úsilí změnit svůj životní styl a snižovat cholesterol pomocí statinů s tím, že je to jen odstraňování symptomů, nikoli příčiny problému. A tím riskovat další zdravotní komplikace i vedlejší účinky léku. To je samozřejmě volba výhodná pro farmaceuty. Přitom nelze zpochybňovat, že u řady pacientů je nasazení těchto léků nezbytné. Jenže u většiny osob nikoliv. U většiny stačí změna jídelníčku a životního stylu.

Vědci z Harvardovy univerzity analyzovali zdravotní stav a jídelníček 312 175 lidí, přičemž u 39 645 došlo k srdečním příhodám. Z analýzy vyplývá, že jedinci, kteří jedli zdravou stravu – spoustu zeleniny, ovoce, ryb, olivového oleje, luštěnin, obilovin, ořechů a semen – došlo ke snížení rizika srdečně-cévních příhod (infarktu či mrtvice). Na každé snížení o 1 mmol LDL cholesterolu na litr krve připadalo snížení rizika o třiadvacet procent.

„Existují i jiné možnosti pro lidi, kteří nemůžou nebo nechtějí brát statiny,“ tvrdí autor studie doktor Marc Sabatine.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související