První dítě ze tří rodičů: Jak je to možné?

Velikost textu: AAA

30. 9. 2016

Týmu amerických specialistů na umělé oplození a molekulární biologii se podařilo zplodit člověka ze tří pohlavních buněk. Dítě se narodilo po devíti měsících těhotenství a počato bylo z vajíčka dárkyně, vaječného jádra matky a spermie otce. Matka trpěla mitochondriální poruchou, která znemožňovala těhotenství. Proto použili vědci vajíčko dárkyně, z něhož odstranili původní jadernou DNA a nahradili ji jadernou DNA matky. Upravené vajíčko pak oplodnili spermií otce.

A protože spermie nesla pohlavní chromozóm Y, narodil se chlapec. Rodiče pocházejí z Jordánska a jejich potomkovi je v tuto dobu už pět měsíců. Teprve nyní o případu informoval odborný magazín New Scientist.

Většina toho, co se v těle děje, je řízena geny kódovanými v jádře buňky. Mitochondriální DNA ovlivňuje především metabolické vlastnosti. Nicméně jako buněčná elektrárna zodpovědná za veškerou energetickou bilanci buňky je pro život nezbytná. Vadná mitochondrie může znamenat zánik embrya či plodu, ale také narození dítěte s vážnými mitochondriálními onemocněními.

Právě proto se u matek, které mají mitochondrie vadné, přistupuje k náhradě z vajíčka jiné ženy.

„Je to skvělá zpráva a obrovský pokrok. Je to revoluční,“ komentoval úspěchy kolegů z USA a Mexika britský expert na početí ze tří pohlavních buněk doktor Dusko Ilic z King‘s College London.

Tým vědců z Newcastlu letos oznámil, že první potomci ze tří pohlavních buněk se narodí na území Spojeného království už příští rok. Bude se jednat o první jedince na území Evropy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související