Proč někteří lidé stárnou rychleji a umírají dříve?

Velikost textu: AAA

4. 10. 2016

Spousta lidí bude věřit na náhodu, včetně materialisticky založených vědců, jiní to budou považovat za karmicky či osudově řízený jev života. Oběma skupinám však genetika pomůže odhalit příčinu toho, proč někteří lidé skutečně stárnou rychleji a umírají dříve. Geny skutečně řídí to, jak rychle člověk stárne. A pět procent populace má takové geny, díky nimž se jejich buňky velmi rychle opotřebovávají, rychleji degenerují a dříve vedou k smrti. Takže mají skutečně kratší svíčku.

Majitelé těchto genů můžou žít zdravě, můžou sportovat, vyhýbat se alkoholu a cigaretám a žít v čistém životním prostředí bez stresu. A stejně budou stárnout rychleji než ostatní. Hrozí jim také o padesát procent vyšší riziko předčasného náhlého úmrtí. Pokud navíc hazardují nezdravým životním stylem, pak rychlost stárnutí a riziko náhlého úmrtí ještě zvýší.

„I když zdravý životní styl může pomáhat prodloužit délku života, náš vnitřní proces stárnutí nám brání vyhýbat se smrti,“ míní profesor Steve Horvath z University of California v Los Angeles.

Ví se, že vlivy prostředí urychlují negativní chemické reakce DNA, které se nazývají metylace. Metylové skupiny se vážou na DNA a vytvářejí tak nové informace, které ale můžou mít zhoubný vliv na zdraví a život. Tyto tzv. epigenetické projevy lze zmírnit právě zdravým životním stylem. Jenže u některých jedinců ani to nepomáhá a stárnou stejně rychleji. Můžou za to jisté děděné geny, které proces stárnutí buněk (a nakonec celého organismu) urychlují.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související