Nejvražednější zvíře? Milované surikaty

Velikost textu: AAA

30. 9. 2016

Surikaty jsou ozdobou většiny zoologických zahrad a vystupují často také v reklamách. Lidé je milují. Možná tím ale vyjadřují skryté psychopatické rysy. I když nejspíš ne, protože tuhle informaci tušil dosud málokdo. Španělští etologové však tď publikovali v nejprestižnějším vědeckém časopise Nature studii o tom, které druhy savců patří k nejvražednějším. A ano, jsou to právě surikaty. Příslušníci tohoto druhu savců každý rok zavraždí nejvíc příslušníků svého druhu.

Na všechna úmrtí surikat připadá 19,4 procenta vražd, ale spíš by se mělo říkat zabití. Protože vražda je právní pojem náležející říši lidí. Zoologicky lépe řečeno zemře následkem útoku jiné surikaty téměř pětina těchto zvířat.

Tyto promykovité šelmy žijící v pouštích Kalahari a Namib tvoří sociální skupiny o padesáti členech. Mezi nimi však dochází k velmi tvrdým soubojům, mnohé končí smrtí.

Ale primáti zrovna také nejsou mírumilovnou skupinou savců. Svědčí o tom fakt, že v první desítce jsou čtyři druhy, přičemž na druhém místě hned kočkodan černolící, v jeho rámci zemře na následky útoku příslušníka stejného druhu 18,2 procenta jedinců, a třetím nejvražednějším zástupcem je lemur rudočelý s 16,7 procenty.

„Je překvapující, že dosud tak roztomilá a mírumilovná zvířátka jako surikaty, svišti a sysli mají tak vysokou míru úmrtí na následky zranění příslušníky svého druhu,“ uvedl doktor José María Gómez z Granadské univerzity ve Španělsku.

Deset nejvražednějších savců podle studie časopisu Nature:

1. surikata 19,4 procenta
2. kočkodan černolící 18,2 procenta
3. lemur rudočelý 16,7 procenta
4. lachtan novozélandský 15,3 procenta
5. svišť dlouhoocasý 14,5 procenta
6. lev 13,3 procenta
7. mangusta žíhaná 13 procent
8. vlk obecný 12,8 procenta
9. pavián čakma 12,3 procenta
10. sifaka velký a činčila dlouhoocasá 12 procent

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související