U koho zvyšuje plnovous atraktivitu?

Velikost textu: AAA

6. 10. 2016

Atraktivita tváře u mužů je výrazně ovlivněna maskulinními rysy, tedy ostře řezanou a výraznou spodní čelistí, bradou a lícní kostí. Většina mužů však nemá dokonalé rysy, ovšem může si pomoci úpravou vousů. Podle australských vědců naprosté většině pánů pomůže současný módní plnovous. Jeho střih může totiž imitovat ostře řezanou spodní čelist. Experimentální výzkumy dokazují, že se přitažlivost v očích žen zvýší výrazně.

Střední a perfektně střižená délka vousů zvyšuje přitažlivost mužova obličeje a to především pro sexuální úlety a krátkodobé vztahy. Muži mající dlouhé vousy jsou pak v očích žen sice vnímáni také jako mužní jedinci, ale působí solidněji pro dlouhodobé vztahy.

Protože v současnosti plnovousů výrazně přibývá, projevuje se také paví efekt. To znamená, že v záplavě plnovousů začínají být výrazné pouze ty, které zaujmou svou výstředností v hustotě, délce či střihu.

„Plnovous může podpořit vnímanou mužnost a dominanci násobením jistých skrytých aspektů kraniofaciální (lebečně-obličejové) maskulinity, zvláště velikost spodní čelisti,“ vysvětluje doktor Barnaby Dixson z Queensland University v Brisbane.

Muži mající přirozeně velmi výraznou spodní čelist by ale neměli sázet na vousy. Jim totiž už nepomohou, v řadě případů naopak přitažlivost sníží. Největší efekt vyvolají vousy u jedinců se slabou až femininní kostí.

„Atraktivita byla hodnocena nejvýše u vousatých tváří s malou čelistí, následovaly výrazné čelisti bez vousů i s vousem a nejhůře byly hodnoceny malé čelisti bez vousů,“ dodává doktor Dixson.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související