Včely a čmeláci mají emoce

Velikost textu: AAA

7. 10. 2016

Emocionální stavy jsou výsadou nejen lidské říše, ale pociťují je také příslušníci té živočišné. Vědci z Londýna zjistili, že i čmeláci a včely zažívají stavy radosti a optimismu. V jejich případě stačí k navození takové emoce jen kapka nektaru či roztoku cukrů. Podle výzkumů z Queen Mary University v Londýně se tím opět dokazuje, že i zvířata mají jistý stav vědomí.

V několika experimentech zoologové naučili včely najít roztok cukru a vody pod modrým poklopem, zatímco pod zeleným nikdy nebyl. Pak použili poklop modrozelený. A včely, které tam našly nektar, létaly k novému zdroji potravy (modrozelenému poklopu) mnohem rychleji a vykazovaly rysy radosti a optimismu.

„Objevy, že včely projevují nejen překvapivou míru inteligence, ale také emoční stavy, naznačuje, že bychom měli respektovat jejich potřeby, pokud je testujeme v experimentech, a měli bychom vykonat více pro jejich ochranu,“ tvrdí profesor Lars Chittka z Queen Mary University.

V dalších experimentech pak vědci prokázali, že jednoduché sacharidy působí konejšivě na nervovou soustavu včel stejně, jako to známe u lidí. Včely se po vypití sladkého nektaru vzpamatovaly z útoku pavouka rychleji než ty, které byly napadeny před vypitím nektaru. U lidí je dobře známo, že sladkosti a sladké nápoje odhánějí negativní emoce a tiší také děti.

A vědci z Londýna a Bristolu také prokázali, že u včel figurují při emocionálním chování v nervové soustavě stejné chemické přenašeče, které známe z emočních center mozku člověka.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související