Co podporuje stárnutí a zkracuje život?

Velikost textu: AAA

11. 10. 2016

Britští vědci odhalili další z fyzických mechanismů buněčného stárnutí. Přišli na to, že stárnutí se urychluje a buňka umírá dříve, když se v ní kumuluje enzym karbonická (uhličitanová) anhydráza. Zcela jistě souvisí s procesem stárnutí mitochondrií – energetických továren v buňkách – a předčasnou smrtí buněk či organismů. Otázkou je, zda její potlačování může fungovat jako omlazující proces či elixír mládí.

Nicméně vědci z Nottingham University zjistili, že stárnoucí jedinci mají karbonické anhydrázy v mitochondriích více. Když ji pak podávali ploštěncům (Nematoda), jedinci umírali mnohem dříve a jejich buňky rychleji stárly. Také hlodavci s poškozením mozku, kteří byli velmi krátkověcí, měli anhydrázy v mitochondriích více.

„Tohle by mohl být klíčový proces při zpomalování či odvrácení procesu stárnutí. Co je opravdu zajímavé na tomto vývoji, je to, že jsme byli schopni určit, že funkce této bílkoviny hraje klíčovou roli v procesu stárnutí buněk. Vzhledem k tomu, že je ta studie poměrně jednoduchá, je divné, že to nikdo dosud neodhalil. Ale jsou to věci, které musíme sledovat… Tohle by mohlo nabídnout významnou novou cestu k potírání degenerativních chorob a obecných účinků stárnutí těla,“ tvrdí doktorka Lisa Chakrabartiová z Nottinghamu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související