Melanésané nesou geny neznámého druhu člověka

Velikost textu: AAA

27. 10. 2016

Lidé žijící v části Oceánie známé jako Melanésie, mají unikátní genetickou informaci. Vědci už prokázali, že tamní etnika mají ve své DNA geny neandertálců a denisovanů. S oběma vymřelými druhy lidí se křížil druh Homo sapiens několik tisíc let a také Evropané nesou několik procent neandertálských genů. Ale Melanésané mají ještě další geny, které nepocházejí ani od neandertálců, ani od denisovanů a nejsou ani vlastní druhu Homo sapiens. Zřejmě náležely třetímu, dosud neznámému druhu hominidů.

„Tvrdíme, že třetí archaická populace příbuznější s neandertálci a denisovany než s moderním člověkem se vmísila do studovaného genomu,“ uvedl Ryan Bohlender z University of Texas v rámci konference Americké společnosti pro lidskou genetiku ve Vancouveru.

Domnělí hominidi se oddělili od našeho společného předka asi před 440 tisíci let.

„Obecně náš výzkum dokazuje, že strom lidského druhu je mnohem složitější, než jsme si mysleli. Zřejmě existovaly i jiné archaické populace podobné denisovanům, o nichž nemáme žádné důkazy krom těch genetických,“ míní doktor Bohlender.

Melanésie zahrnuje především Papuu Novou Guineu, Šalamounovo souostroví, Vanuatu, Moluky, Novou Kaledonii, Bismarckovo souostroví a Fidži.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související