Milovníci hororů jsou štíhlejší a mají silnější imunitu

Velikost textu: AAA

31. 10. 2016

Milovníci hororů si užívají pocit, kdy se jim ježí chlupy a pak hrozivým překvapením zakřičí. Pro odpůrce tohoto filmového žánru je to ale nepochopitelné sebetrýznění. Jenže může mít i pozitivní účinky na zdraví. Podle britských vědců totiž sledování hororů může posilovat imunitu a také přispívat k hubnutí.

Tyto snímky totiž vyvolávají psychologickou a odpovídající fyziologickou reakci, kterou člověk zažíval v dávných dobách při boji o holý život. Bojuj, nebo uteč, byla strategie, při níž po zhodnocení svých sil a možností člověk buď zahájil útok, nebo vzal do zaječích. Tělo mezitím spustilo obrannou reakci vylitím adrenalinu do krve, právě tento jev může být pozitivní, když působí na člověka občas.

„Existuje celá šíře vysvětlení, proč fanoušci hororů vyhledávají šok. Může to být zažíváním věcí, které nikdy v reálném životě nemůžou přijít. Také může přispět ke katarzi, poskytuje emoční uvolnění napěchovaným frustracím apod.,“ vysvětluje psycholog Mark Griffiths z Trent University v Nottinghamu.

Vědci z Coventry a Londýna přitom prokázali, že po sledování hororu mají lidé silnější imunitu, v krvi mají více bílých krvinek připravených bojovat s infekcí. Ale adrenalinová smršť také urychlí metabolismus a přispívá k hubnutí. I když samotné sledování filmů při extrémně sedavém životním stylu vede naopak k obezitě.

Nicméně vědci z Leidenu v Nizozemsku zjistili, že sledování hororů může mít i negativní účinky na zdraví, především u osob, které trpí metabolickým syndromem a jsou ohroženy chorobami srdce a cév. Horory zvyšují srážlivost krve a těžké leknutí může prudce zvýšit tlak a vést k ucpání cév, tedy k infarktu či mrtvici.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související