Rostliny pomáhají brzdit globální oteplování

Velikost textu: AAA

15. 11. 2016

V záplavě katastrofických zpráv se občas objeví i pozitivnější, která dává člověku naději, že se svět a planeta neřítí do okamžité záhuby. Ačkoli je globální oteplování hrozbou pro ekosystém a především lidskou společnost, která ho paradoxně produkuje, zdá se, že nám rostliny pomáhají jeho vývoj brzdit. Podle kalifornských vědců posledních dvanáct let koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře stagnuje a můžou za to právě zelení obyvatelé Země. Jenže spoléhat na ně nemůžeme.

Ačkoli rostliny ke svému růstu potřebují oxid uhličitý, z něhož pomocí fotosyntézy tvoří stavební uhlovodíky ve svých tělech, neznamená to, že čím více CO2 v atmosféře, tím více zeleně. Naopak na to, že vegetace v posledních letech částečně kompenzuje vypouštění oxidu uhličitého do atmosféry člověkem, nemůžeme sázet, protože zároveň neustále planetu zbavujeme stálezelených ploch a především lesů a pralesů.

Nicméně mezi roky 2002 a 2014 zůstává hladina atmosférického CO2 na úrovni asi 1,9 částice na milion za rok. Ačkoli ho vypouštíme do ovzduší stále více, zdá se, že se zatím koncentrace nezvyšuje. Krom rostlin mají schopnost akumulovat tento oxid také oceány.

„Tohle jenom zdůrazňuje potřebu přesně určit, které ekosystémy pohlcují uhlík, a následně je náležitě chránit,“ uvedl autor studie doktor Trevor Keenan z americké Lawrenceovy národní laboratoře v Berkeley.

„Bohužel ani tyto pozitivní zprávy neznamenají, že dochází k zastavení změny klimatu,“ varuje doktor Keenan před přílišným nadšením a před těmi, kdo budou výsledky pokřivovat pro své ekonomické zájmy a bezohledné chování vůči přírodě.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související