Rakouský soud povolil muži příjmení Zebra

Velikost textu: AAA

10. 11. 2016

Mnohé státy jsou v zákonech velmi benevolentní k výběrům křestních jmen i příjemní. Jiné naopak omezují tento proces přísnými pravidly, mezi ně patří i Rakousko. Tam teď nechtěli povolit ani tak zdánlivě nevinné příjemní jako je Zebra. Pruhované zvíře prý není dost rakouské a v němčině nepůvodní. Ale žadatel o toto přízvisko se hájil tím, že se tak jmenovali jeho předci. Ústavní soud k tomu nakonec přihlédl a příjmení povolil.

Až k rakouskému Ústavnímu soudu se odvolal nejmenovaný muž, jemuž soudy nižší instance zakazovaly používání příjmení Zebra po předcích. On dostal po rodičích německy znějící příjmení, protože jeho dědeček se v padesátých letech dobrovolně přejmenoval. Ale když v roce 1991 zemřel poslední příbuzný nositel tohoto příjmení, napadlo ho, že by se mohl k jménu předků vrátit.

Zebra bylo příjemní jeho rodiny po celá staletí, a k tomu také Ústavní soud přihlédl. Soudy nižší instance argumentovaly tím, že je to příjmení nerakouské a odkazuje pouze na zvíře žijící v afrických savanách.

Stěžovatel však na svou obhajobu uváděl, že v Rakousku užívají německá příjmení označující zvířata běžně, kupříkladu Fuchs (liška), Biber (bobr) či Strauss (pštros).

Velmi konzervativní v udělování jmen a příjemní jsou Francouzi. Při žádosti o změnu většinou musí mít žadatel nejen pádný důvod, ale také volit slova francouzského původu. Napoleonův velmi přísný zákon přesně určující pravidla pro výběr křestního jména a příjmení byl zrušen až v roce 1993.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související