Bohatí muži žijí o deset let déle než ti chudí

Velikost textu: AAA

28. 11. 2016

Sociální rozdíly ovlivňují délku života. A dokazuje to další studie, tentokrát z USA, kde jsou mezi nejbohatšími a nejchudšími obrovské rozdíly. Rozklížené sociální nůžky dokazují, že chudoba rozhodně nevede k dlouhověkosti. Muži bohatí žijí totiž v průměru o deset let déle než ti chudí. U žen je vliv socioekonomického statusu méně výrazný.

Zatímco nejbohatší muži v USA žijí v průměru 79,3 roku a nejchudší 69,8 roku, nejbohatší ženy třiaosmdesát let v průměru a nejchudší šestasedmdesát let. Nejchudší Američané tak mají kratší průměrnou délku života než Češi, kde mají ženy průměrnou délku života dvaaosmdesát a muži šestasedmdesát let.

Z analýzy populace všech padesáti členských států USA vyplývá, že nejdéle žijí ženy z nejbohatších států – kupříkladu Kalifornie, New York či Pensylvánie – zatímco nejkratší muži z nejchudších států – kupříkladu Alabama, Arkansas, Tennessee či Jižní Dakota.

„Více než polovina zemí světa má delší průměrný život než nejchudší státy v USA,“ tvrdí sociologové z East Tennessee University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související