Slavný profesor mluví o třetí světové válce. Jedna mrazivá předpověď už mu vyšla

Velikost textu: AAA

28. 11. 2016

Profesor Paul D. Miller pracoval pro prezidenty Bushe a Obamu, je expertem na bezpečnostní politiku státu a také veteránem z Afghánistánu. Před čtyřmi roky předpověděl, že Rusko obsadí Krym. A teď má mnohem horší věštbu, že třetí světová válka začne ve chvíli, kdy členové NATO včetně USA dodrží své závazky a vojensky odpoví na anexi Lotyšska Ruskem. Podle Millera se toho Putin určitě dopustí.

Respektovaný vědec z Univerzity národní obrany ve Washington DC tvrdí, že pokud se mýlí, tak jedině v tom, že nejprve Putin nenapadne Lotyšsko, ale Estonsko. Jedna z pobaltských republik, které do roku 1991 byly součástí Sovětského svazu, to ale prý bude určitě.

Ovšem nový americký prezident Donald Trump je poněkud opatrný a už před volbami naznačil, že má velké výhrady k akcím USA v rámci NATO.

Podle Millera se Putin pokusí nejprve rozpoutat občanské nepokoje a podnítí etnické Rusy v Lotyšsku, kterých je tam kolem čtvrtiny celkové populace, a pak zasáhne, aby tak ochránil svůj národ. Dopustí se podobného činu jako Hitler, když zabíral československé pohraničí s tím, že je osídleno většinově Němci a on tím chrání jejich zájmy.

„Nepošle velké formace uniformovaných ruských vojáků přes mezinárodní hranici, i když nejopatrnější členové NATO nebudou ignorovat otevřenou konvenční invazi. Místo toho Putin bude zkoumat dvojznačnou vojenskou krizi využitím nepopiratelnými zmocněnci, zřejmě během příštích dvou let. Zřejmě rusky mluvící Lotyši nebo Estonci začnou vyvolávat nepokoje, protestovat za svá práva, tvrdit, že jsou omezováni a žádat o mezinárodní ochranu. Objeví se podezřele dobře ozbrojená a vycvičená Lidová fronta liberalizace pobaltských Rusů. A několik atentátů na vysoce profilové osoby a bombové útoky přivedou pobaltské země na kraj občanské války. A může se objevit i menší povstání,“ vysvětluje profesor Miller na Foreignpolicy.com.

Podobnou techniku prý Putin využil při anexi Krymu v roce 2014.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související