Podle zakřivení kancelářské sponky psycholog pozná, jaká jste osobnost

Velikost textu: AAA

1. 12. 2016

Ukaž mi, jak umíš zkřivit kancelářskou sponku, a já ti řeknu, jaký jsi člověk. Tak nějak začíná své sezení uznávaný psychiatr Mario Gmür ze Švýcarska. Svým klientům při sezení dával na hraní sponky. Výsledky jejich manuální práce pak vztáhl k jejich osobnostnímu profilu a všiml si, že lidé stejných rysů a vlastností deformují sponku stejným stylem.

Podle tvaru zdeformovaných kancelářských sponek tak vytvořil psychologii osobnosti. A nejedná se o šarlatánství. Mozek a ruka jsou velmi úzce spjaty a vyvíjely se společně miliony let. Čím větší a výkonnější mozek, tím zručnější ruka. A naopak. Se zručností rukou roste kapacita mozku. Je tedy zřejmé, že když mozek pracuje, signály zanechávají výsledky nevědomé práce na sponce. Člověk vykonávající mentální činnost u kancelářského stolu po sobě nenechavýma rukama může zanechat stopu, která prozradí jeho více či méně skrývané vlastnosti.

Gmür z takové sponky pozná, zda klient podvádí stálého partnera s milenci, zda je závislý na sexu či je příliš vlezlý. Jeho výsledky se opírají o známý Rorschachův test. Uznávaný švýcarský psychiatr a psychoanalytik pak výsledky výzkumu včetně obrázků deformovaných sponek vztahujících se k jednotlivým typům osobnosti shrnuje ve své knize Paperclip Test.

Vyjmenovává v nich vlastnosti sexuálně závislého jedince, anarchisty, falešného kamaráda, vlezlého člověka, nezničitelného pařmena, nevěrníka, bojovníka, hochštaplera, hrdého občana a dalších.

„Kupříkladu hochštapleři vytvářejí ze sponek symetrické spirály, zatímco nevěrní lidé zanechávají na drátku dvě smyčky,“ tvrdí Gmür, jehož kniha je k dostání na Amazonu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související