Psychologové radí mladým: Upleťte šálu, nebudete mít depresi ani rakovinu

Velikost textu: AAA

1. 12. 2016

Novozélandští psychologové volají po hromadném návratu pletení, háčkování a ručních prací do života dnešní mládeže. Ta místo jehlic, paliček a jiných nástrojů třímá v rukách neustále mobily a kouká na displej. Pak má depresi, rakovinu a nemoci srdce a cév. Právě pletení, háčkování či vaření ze zbytků výrazně snižuje stresovou zátěž, zlepšuje psychický stav a je prevencí řady onemocnění.

„Ale krom zmíněných aktivit pocit pohody a psychického zdraví zvyšuje také veškeré další tvořivé chování, třeba malování, kreslení či psaní,“ tvrdí autoři z University of Otago na Novém Zélandu.

Rostoucí míra stresu souvisí s vážnými chorobami včetně onemocnění srdce a cév či rakovinou.

„Psychologie stále víc chápe, že tvůrčí stránka člověka souvisí s emocemi… většina této práce se zaměřuje na to, jak emoce podporují či zhoršují tvořivost, nikoli zda tvořivost prospívá či poškozuje emoční pohodu. Tvořivé chování vede ke zvýšení celkové pohody následující den a tato zvýšená pohoda umocňuje tvořivost tohoto dne. Obecně tyto závěry podporují hypotézu, že každodenní tvořivost přispívá k pěstování pozitivních psychologických funkcí člověka,“ tvrdí doktorka Tamlin Conner z Otaga.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související