Jak komunikují mravenci? Pomocí zvratků, které si předávají z úst do úst

Velikost textu: AAA

13. 12. 2016

Představte si, že se po delší době potkáte s příbuzným. A na šťastnou shledanou mu uštědříte francouzský polibek, během něhož se mu vyvrhnete do úst. V lidské společnosti něco naprosto odporného. A v mravenčí každodenní realita. Tento sociální hmyz si vyvinul unikátní proces komunikace, který zároveň propojuje všechny členy kolonie a udržuje je neustále v dokonalé souhře. Když se některý z dělníků vrátí do hnízda, a pokud byl déle mimo něj, jeho příbuzný, který ho přivítá, mu vyvrhne do úst směs zvratků. V nich jsou bílkoviny, hormony a jiné látky, které ho nakrmí, ale také mu předají mnoho důležitých informací.

Pomocí trofolaxe, jak se tento fenomén nazývá zoologicky, mravenci tvoří unikátní společenskou síť, v níž každý komunikuje s každým a všichni jsou neustále v obraze.

„Spousta výzkumů vnímala trofolaxi jako způsob, jak mravenci v kolonii sdílejí potravu. Ale dochází k ní i v jiných kontextech, když se mravenec vrací po dlouhé izolaci do hnízda. My jsme tak chtěli zjistit, zda tato tekutina obsahuje molekuly, které přenášejí chemické vzkazy mezi jedinci,“ tvrdí profesor Richard Benton z Univerzity v Lausanne.

Mravenci si předávají ve vývržku také hormony, třeba juvenilní hormon, který ovlivňuje celý vývoj kolonie a její budoucí osud.

„Takže když mravenci krmí larvy, nedávají jim jen potravu, ale skrytě tak kvantitativně ovlivňují svou kolonii, podávají různé množství růst podporujících látek a ovlivňují příští generaci,“ tvrdí entomologové z Lausanne.

O tom, že i polibek u lidí je formou komunikace na nevědomé úrovni a že skladba slin ovlivňuje partnera, jeho imunitu i hormonální systém, není pochyb. Nicméně u zvířat je komunikace prostřednictvím slin mnohem významnější než u lidí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související