Málem se utopila, když infekci léčila pitím velkého množství vody

Velikost textu: AAA

10. 12. 2016

Zdravotníci stále nabádají populaci, aby pila dostatek vody. To znamená zhruba dva až tři litry podle pohlaví, věku a velikosti těla. Ale stejně jako je zhoubný nedostatek příjmu čisté vody, je nebezpečné i nadbytečné pití vody. Může totiž člověka zabít. Tělo se při něm doslova utopí. Což se stalo devětapadesátileté ženě z Londýna, která se prolívala vodou, aby se zbavila infekce močových cest.

Lékař pacientce doporučil, aby pila každou půlhodinu dvě deci vody. Během bdělé části dne by tak do těla dostala osm litrů vody. A to je extrémní množství, které organismus zbaví důležitých minerálů a přetíží ledviny. Žena také zkolabovala a na resuscitačním oddělení ji přijali s kriticky nízkou hladinou sodíku v krvi. Tyto stavy přitom nezřídka končí bezvědomím a smrtí.

„Během její návštěvy na pohotovosti se začala extrémně třást a byla pomatená. Několikrát zvracela, byla rozechvělá a měla potíže s mluvením,“ píší lékaři v British Medical Journal.

Lékařům se podařilo pacientku vrátit do normy během čtyřiadvaceti hodin, které si nepamatuje. Mozek přestal fungovat správně. Podávání kationtů sodíku a draslíku ženu zachránilo.

„Pití dostatku vody je důležité pro uchovávání zdraví, jak fyzického, tak mentálního, a pacienti by měli pít dostatečně, když jim není dobře, zvláště u nemocí, které způsobují ztrátu vody a můžou vést k dehydrataci. Když cítí lidé, že jsou dehydratováni, měli by pít více, pokud mají žízeň nebo je horko nebo mají tmavou moč. Není žádné přesné množství vody, které by lidé měli pít, ale neměli by mít žízeň a jejich moč by měla být velmi světlá, to je dobrý znak. Nicméně nadměrné pití vody může mít velmi vážné důsledky na zdraví a ani voda není neškodná, když se to s ní přehání,“ uvedl ke studii doktor Imran Rafi z Royal College v Londýně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související