Buďte optimisté. Snížíte riziko předčasného úmrtí o třetinu

Velikost textu: AAA

12. 12. 2016

Optimismus, pozitivní myšlení a humor snižují riziko předčasného úmrtí. Jedinci, kteří se umějí na život dívat s nadhledem a rádi se často od srdce zasmějí, se dožívají vyššího věku a také je ve stáří méně stíhají choroby. Riziko předčasného úmrtí je u nich ve srovnání s bručouny a pesimisty nižší o třetinu – na jakékoli příčiny smrti – ale u fatálních infekcí dokonce o polovinu nižší.

Riziko mrtvice a srdečního infarktu je u takových lidí o čtyřicet procent nižší a riziko úmrtí na následky rakoviny o šestnáct procent nižší.

Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že smích má velmi silné účinky, když působí dlouhodobě. Nestačí se tedy zasmát jen občas, ale být skutečně optimistou s úsměvem na tváři a také uvnitř v duši po většinu dní života. Vyplývá to z rozsáhlého mnohaletého sledování sedmdesáti tisíc žen.

„Naše nové výsledky naznačují, že bychom se měli snažit podpořit svůj optimismus, který podle všeho souvisí se zdravějším chováním a způsobem zvládání životních výzev. Je dokázáno, že optimismus souvisí se zdravějším chováním a zdravějším způsobem zvládání životních těžkostí. Vztah mezi optimismem a zdravím je velmi konzistentní napříč pohlavími, naše výsledky zřejmě platí i pro muže,“ tvrdí doktor Eric Kim z Harvardovy univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související