Globální oteplování zmenšuje soby

Velikost textu: AAA

15. 12. 2016

Otec Vánoc a Santa Claus, dva hlavní zástupci severských a anglofonních poslů Vánoc, budou brzy muset obcházet domácnosti pěšky. Zatímco jejich bezedný pytel s dárky dosud táhlo spřežení sobů, kvůli globálnímu oteplování o ně fiktivní postavy vánočních tradic přijdou. Vědci totiž tvrdí, že kvůli změně klimatu se sobi zmenšují a hrozí jim také vymření. Za posledních šestnáct let se průměrná váha dospělého zvířete snížila o sedm kilogramů.

To je ohromné číslo, když si uvědomíme, že v roce 2000 sob vážil pětapadesát kilo. Teď má o téměř patnáct procent méně a váží jen kolem osmačtyřiceti kilogramů.

„Teplé zimy tvoří mnohem více dešťů, které zase tvoří na zmrzlé půdě za polárním kruhem led, který nedosažitelně zakryje lišejníky a další pastvu před soby. To znamená, že samice hladovějí a přicházejí o svůj plod nebo rodí menší mláďata,“ tvrdí profesor Steve Albon ze Skotska.

Podle něj si nikdo nedokáže představit masové vymírání sobů. Za pár desítek let ale k němu může skutečně dojít a sob bude jednou zvíře známé pouze z obrázků.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související