O barvě „červeného koberce“ rozhodla evoluce před tisícovkami let

Velikost textu: AAA

17. 12. 2016

Když se lidí zeptáte, jakou barvu mají nejraději, zvítězí v této anketě zcela jistě modrá. Proč však nerolujeme před premiérami či jinými událostmi koberce modré, ale vždy mají barvu červenou? Protože barvou lidského pokolení je právě odstín krvavý. Může za to evoluce, která nás donutila tuto barvu vnímat jako barvu moci, přitažlivosti, štěstí, plodnosti, úspěchu a především jako samotnou barvu života.

„Červená je jednoduše senzační barva a za své dominantní postavení v dnešním světě barev vděčí hlavně událostem před mnoha tisíci let. Jedním z nejranější pozorovatelných aktivit lidstva bylo používání barev při zdobení, vlastně je to jedna z věcí, která z nás činí člověka,“ vysvětluje doktor Spike Bucklow z Cambridgeské univerzity.

Právě červené barvivo bylo první, které se lidé naučili vyrábět. A to především z různých druhů bezobratlých živočichů. Červené barvivo – karmín, košenila – se tisíce let získává z červce nopálového. Mnoho tisíc let to byl cenný vývozní artikl. V Evropě pak nahradili červce mořenou barvířskou. Ještě před červcem se ale používala červená minerální barviva z mletých hornin a zeminy.

Proč je červená tak významná v lidské kultuře? Jednoduše proto, že je to barva života, sexuality, přitažlivosti. Je barvou živé a zdravé tkáně. Červené, prokrvené tváře jsou přitažlivé právě proto, že dokazují, že jedinec má zdravý krevní oběh. Ženám zrudnou rty, když se sexuálně vzruší, což dokáže velmi silně eroticky vzrušovat muže. Zrudnutí v obličeji je ale také silným varováním před útokem a agresivitou.

„Proto je rudá také symbolem moci a síly. A proto je koberec pro významné osobnosti právě červený. Podtrhuje jejich výjimečnost, jejich moc a jejich společenskou nadřazenost,“ dodává doktor Bucklow.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související