Přicházíte o čich? Možná je to Alzheimerova choroba

Velikost textu: AAA

8. 1. 2017

Lékaři z celého světa vědí, že když člověk přichází o čich, je to projevem velmi vážných změn v mozku, které často souvisejí se smrtí. Ale podle neurologů z Pensylvánie může nasvědčovat ztráta tohoto smyslového orgánu také tomu, že se u člověka rozvíjí neurodegenerativní Alzheimerova choroba. Test na čich by tak mohl být jednou z časných diagnostických metod.

Ztráta čichu či částečná ztráta čichu by mohla sloužit jako prvotní příznak nastupující demence, u níž je nezbytné včasné podchycení a okamžitý nástup léčby.

Čichový test dokáže velmi účinně předpovědět mírné poškození kognitivních schopností člověka, které se velmi často zvrhne v Alzheimerovu chorobu,“ tvrdí profesor David R. Roalf z University of Pennsylvania.

Všechny dostupné léky fungují jen tehdy, jsou-li u člověka nasazeny včas. Pokud se Alzheimerova choroba rozvine, většinou je úpadek už nevyhnutelný navzdory léčbě.

Máme úžasnou možnost využít úpadek čichového orgánu jako prostředek k identifikaci lidí ohrožených demencí mnoho let dopředu,“ věří profesor Roalf.

Čichový test je dokonce přesnější než test kognitivních schopností (paměti, učení, myšlení). Zatímco tyto testy určily správně pětasedmdesát procent případů nastupujícího mírného poškození kognice, čichový test odhalil sedmaosmdesát procent.

Jednoduchý čichový test využívaný klinicky přitom zabírá jen kolem pěti až osmi minut. A pomoci může také při diagnostice raného stádia Parkinsonovy choroby.

Nicméně mezi ztrátou čichu a úmrtím do několika měsíců od této ztráty existuje velmi silný vztah. Vědci z New Yorku tak varují, aby lidé otupění tohoto smyslu nepodceňovali, protože častěji je známkou blížícího se konce života.

„Lidé, kteří přijdou o čich, nebo ho mají velmi oslabený, umírají do čtyř let dvakrát častěji než ti, kteří mají nos výkonný a jeho smysly v pořádku,“ tvrdí autoři z Columbia University v New Yorku.

Navíc, i když je do analýzy započítán životní styl člověka a jeho zdravotní stav, tak zůstává vztah mezi ztrátou čichu a úmrtím do čtyř let velmi silný.

„Jinými slovy se zdá, a je to alarmující, že chabý čich a jeho ztráta jsou včasným varováním přicházející smrti,“ tvrdí autoři z Columbia University.

Ačkoli důvod, proč po ztrátě čichu člověk s velkou pravděpodobností brzy umře, není znám, může být ztráta čichu symptomem nějakého vážného onemocnění, které končí fatálně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související