Mozek zraje až do třiceti, zjistili vědci z Harvardu

Velikost textu: AAA

8. 1. 2017

Vědci se domnívali, že mozek člověka ukončuje zrání v období mezi osmnácti a pětadvaceti roky. Ale vědci z Harvardovy univerzity teď přišli s důkazy, že zrání mozku se nezastavuje do třiceti let. A pokračuje i poté. Teprve v tom věku se ukončují zásadní vývojové změny. Nicméně to vysvětluje, proč má u osob do třiceti let konzumace alkoholu tak zhoubný vliv na chování, myšlení a paměť.

„U nejsofistikovanějších procesů jako je pozornost, rozhodování a riskování se náš mozek usazuje až ve čtvrtém desetiletí života. Ale stále se mění ještě mnoho let poté, co se staneme legálně dospělými,“ tvrdí vědci z Harvardovy univerzity.

„Zatímco máme dlouhá desetiletí důkazy, že se dospívající lidé chovají jinak než dospělí, osmnácté narozeniny neznamenají biologicky pro mozek žádnou magickou změnu,“ dodává doktorka Leah Sommervilleová z Harvardovy univerzity v článku pro odborný časopis Neuron.

Ke změnám v mozku dochází i po třicítce. A určit tak přesně, kdy nastal moment absolutní dospělosti, z neurologického hlediska nelze.

„Mozek se neustále proměňuje po celou dospělost, to zpochybňuje tvrzení, že mozek dosahuje stálé dospělosti, která odpovídá tomu, co můžeme konkrétně označit jako zralost,“ dodává doktorka Somervilleová.

Například mladý dospělý je dost zralý na to, aby vykonával některé mentální úkony. Ale není dost dospělý na to, aby se nenechal vyrušit a rozrušit jako mnohem starší dospělý, jenž je zase už dost zralý na to, aby ho vnější impulzy nerušily.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související