Japonská porodnost klesla nejníže za posledních 117 let

Velikost textu: AAA

29. 12. 2016

Japonští sociologové a zvláště demografové jsou nešťastní. Politika císařství nedělá nic se stále upadající porodností. A mezi články spekulujícími o tom, proč mladí Japonci raději pracují než souloží, se objevují tvrdá exaktní data. Skutečně jejich pohlavní aktivity jsou na minimu za posledních 117 let, čemuž nasvědčuje nejnižší porodnost od roku 1900.

Většina Japonců tvrdí, že vyvážit náročný pracovní den se soukromím je nemožné. Vědci ale tvrdí, že nevědí přesně, co v mladých lidech libido tak zabíjí. Podle sociologů je však jedno jasné. Jestli se něco nezmění, Japonci za 1 750 let vymřou.

V roce 2016 se v Japonsku narodilo pouhopouhých 981 tisíc dětí. To je na národ čítající 127,3 milionu obyvatel skutečně mizivé procento. A meziročně klesl počet novorozenců o 2,5 procenta (o pětadvacet tisíc jedinců). Přitom letos umřelo 1,3 milionu Japonců. Mortalita je tak o pětadvacet procent vyšší než porodnost.

A poprvé za 117 let klesla roční porodnost pod milion novorozenců.

Podle japonského ministerstva zdravotnictví, porodnosti a sociálních věcí je příčinou prudký pokles počtu žen v gestačním věku – což připadá na období mezi dvaceti a čtyřiceti roky.

Jenže aby se rodily děti, musejí se mladí Japonci pouštět do randění a souložit spolu. Průzkumy naznačují, že právě sexualita je pro rostoucí počet mladých obyvatel císařství stále větším strašákem a velké procento z nich to řeší celoživotní masturbací či novými technologiemi včetně androidních sexuálních robotů.

Průzkumy z konce roku 2014 hovoří o tom, že mladí Japonci žijící v manželství spolu neprovozují sex. Tedy celá polovina z nich! Analýzy dokazují, že ročníky mladých lidí, které vstoupí do manželství, se hromadně vzdávají intimního soužití. U věkové skupiny do padesáti let žijí v manželství bez sexu 44,6 procenta Japonců. A trend se každým rokem zhoršuje. Do roku 2020 tak bude žít bez sexu více než polovina národa.

Japonská federace pro plánování rodiny zveřejnila statistiku průzkumu u 1 134 Japonců ve věku šestnáct až devětačtyřicet let. Zcela bez sexu žije 44,6 procenta z nich. Za posledních deset let jejich počet vzrostl o 12,7 procenta.

Japonská asociace pro výzkum sexuální výchovy klasifikuje manželství jako vztah bez sexu, když se páry nemilují alespoň jednou měsíčně.

Muži nejčastěji zmiňují jako důvod celibátu naprosté fyzické vyčerpání po příliš dlouhém pracovním dni (více než pětina ze všech důvodů), starosti a strach z intimity jsou v obou případech důvodem k celibátu u deseti procent mužů. Sexu se muži vyhýbají také kvůli koníčkům, uvedlo to 4,5 procenta dotázaných.

Ženy nejčastěji zmiňují starosti (23,8 procenta) a únavu z práce (17,8 procenta).

Bez sexu žijí nejvíce ženy z věkové skupiny čtyřicet až čtyřiačtyřicet let (65,4 procenta) a muži ve věku pětačtyřicet až devětačtyřicet let (38,8 procenta).

Podle společnosti Durex v celosvětovém průměru lidé souloží 103krát za rok, zatímco v Japonsku pouze osmačtyřicetkrát za rok.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související