Hvězdy reality show mají narcistickou poruchu osobnosti

Velikost textu: AAA

9. 1. 2017

O lidech ženoucích se do reality show si mnozí myslí, že jsou to narcisové, co se chtějí ukazovat. Věda jejich podezření potvrzuje. Podle amerických psychologů totiž tito lidé v testech narcistické osobnosti vycházejí nadprůměrně dobře. Dokonce mají vyšší skóre než herci.

Test NPI (Narcissistic Personality Inventory) se hojně používá od konce osmdesátých let. Má čtyřicet otázek a zkoumá potřebu člověka druhé ovládat, manipulovat jimi a mít moc. Test vytvořili psychologové Robert Raskin a Howard Terry a popisuje impulzivnost, agresivitu a dominanci či to, zda člověk věří, že je výjimečnější než ostatní.

Průměrný Američan – v USA se test využívá nejhojněji – má výsledek 15,5 bodu. Slabý narcismus začíná na hodnotě sedmnáct. Herci mají v průměru 18,45 skóre, ale hvězdy reality show 19,45 bodu. Horší jsou už jen zločinci, kteří mají skóre třiadvacet.

„Narcisismus je nafouknutá a grandiózní představa o sobě samém, v nejhorších případech se jedná o poruchu… Je to jako nemoc, kdy ten, kdo jí trpí, se cítí docela dobře, zatímco lidé kolem něj skutečně trpí,“ tvrdí vědci.

Velmi vysoké skóre mívají lidé na vedoucích pozicích a také politikové.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související