Lidé slyší barvy a vidí tóny. Vyléčit je může zásah bleskem

Velikost textu: AAA

9. 1. 2017

Neurologové a psychologové z celého světa popisují bizarní případy pacientů, kteří je vyhledají, protože mají silné smyslové prožitky při dráždění jiného smyslového orgánu. Jevu se říká synestezie a člověk při ní cítí chuť barev či slov, slyší tóny barev a naopak vidí barvy při poslechu hudby. Může to být fascinující i život zničující. Podle irských výzkumů ale vše souvisí s mozkem a jeho zranění či léčba můžou synestezii utlumit.

Vědci z vysoké školy Trinity College v Dublinu popsali několik případů, při nichž pacienti o synestezii přišli. Jedna pacientka jí trpěla od dětství. V mládí ji zasáhl blesk a ona byla na řadu měsíců kondice zbavena. Pak se ale tato zvláštnost vnímání vrátila, a ustoupila opět ve chvíli, kdy dotyčná utrpěla meningitidu a zranění hlavy. Po úrazu trpěla migrénami, na které brala léky. Ty synestezii utlumily.

Jiný pacient trpící silnou synestezií se jí zbavil, když začal brát silná antidepresiva. Podle irských vědců to dokazuje, že je tento jev v mozku silně podporován pevně spojenými neurony.

„Cokoli způsobuje synestezii, je to dlouhodobé a stabilní… je to neškodná porucha vnímání, kdy stimulací jednoho smyslu zažíváme výstupy v jiném smyslovém orgánu,“ tvrdí doktor David Eagleman z Dublinu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související