Ve věku 105 let zemřela nejstarší kosatka

Velikost textu: AAA

9. 1. 2017

Říkali jí příznačně Granny neboli Babička. Tato kosatka byla vůbec nejstarší biology soustavně sledovanou příslušnicí svého druhu žijící v Tichém oceánu. Pamatovala i Titanik, ale nedožila se konce minulého roku. Podle oficiálních zdrojů ze Seattlu v USA a Vancouveru v Kanadě totiž tohoto dravého vodního savce už dlouho nepozorovali v její skupině, což je známkou úmrtí jedince.

Naposledy Granny viděli v říjnu minulého roku. Mezi odborníky na kosatky byla oficiálně známá jako J2 a často se objevovala také v dokumentech o kosatkách. Její rodina žila v moři Salish u Vancouveru a Seattlu.

Poprvé ji popsal v roce 1976 doktor Ken Balcombe z amerického Centra pro výzkum velryb. Podle měření a výzkumů se Granny narodila v roce 1911 a zemřela tudíž ve věku 105 let.

„Od konce roku ji oficiálně postrádáme v populaci jižních kosatek a bohužel ji tak považujeme za uhynulou,“ oznámil doktor Balcombe.

Granny byla jednou z kosatek, které prodělaly menopauzu. Spolu s lidmi a velrybami zvanými kulohlavci jsou kosatky třetím druhem savců, kteří menopauzu prodělávají.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související