Dinosauři zřejmě vymřeli na příliš dlouhou inkubaci

Velikost textu: AAA

9. 1. 2017

Vědci si stále lámou hlavu nad tím, proč dinosauři tak náhle po milionech let úspěšného života na Zemi vymřeli. Teorie o velké katastrofě podobné srážce planety s obřím meteoritem a radikální změně klimatu má však slabiny. Proč nevymřeli všichni plazi a zvláště nejblíže příbuzní ptáci. Vysvětlením by mohla být příliš dlouhá inkubace dinosauřích vajec.

Původně se uvažovalo o tom, že se jednoduše prudce ochladilo a dinosauři umřeli na podchlazení a nedostatek potravy. Jenže dinosauři byli jedni z mála plazů, kteří nebyli závislí na vnějším zdroji tepla a stejně jako ptáci se zřejmě uměli zahřívat vnitřně – metabolismem, termoregulací a činností srdce. Takže by jako ptáci vymřít neměli.

Nová teorie hovořící o délce inkubace dinosauřích vajec by to mohla vysvětlit. Tito obří plazi potřebovali až šest měsíců na to, aby se z vajíček vyklubala mláďata. Ta navíc byla ještě rok a půl závislá na pomoci rodičů či velmi zranitelná. A dva roky k dosažení samostatnosti či dospělosti v době, kdy je klima šílené a velmi chladné, je možná oním slabým článkem, který přispěl k vymření tohoto typu živočichů.

Ptáci právě proto, že měli inkubaci podstatně kratší než dinosauři, v evolučním boji přežili a vytvořili velmi početnou skupinu druhů žijící dodneška.

„Příliš dlouhá inkubace ve vajíčku mohla přispět k vymírání dinosaurů. Stále platí, že hlavní příčinou zřejmě byla srážka Země s obřím kusem skály, ale nové výzkumy naznačují, že vejce vyžadující příliš dlouhou k líhnutí mohly zpomalit obnovu populací, takže nedošlo k obnově uhynulých jedinců, které zabila srážka,“ cituje vědce deník The Independent.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související