Šok. Žraloci se dokážou množit bez oplození i po sexuálním rozmnožování

Velikost textu: AAA

20. 1. 2017

Australští vědci prokázali, že partenogeneticky – dělením buněk jednoho jedince bez předchozího oplození jiným jedincem – se dokážou množit také paryby. To se tušilo už delší dobu, ale poprvé bylo prokázáno, že to umějí i poté, co zplodí potomky sexuálním typem rozmnožování. Jejich nejznámější zástupce žralok touto vlastností oplývá rozhodně. V akváriu v Brisbane se u samice izolované od samců objevila tři mláďata. Genetická analýza prokázala, že mají buňky shodné jako matka.

Samice Leonie druhu hladkoun leopardí se rozmnožovala se svým partnerem Leem do roku 2013 pohlavně. Pak ale v Korálovém akváriu v australském Queenslandu měli problém s dostatkem místa a samici separovali. Ta se i bez samce rozmnožovala dál. Původně se myslelo, že v ní zůstalo Leovo sperma. Ale analýza DNA potomků to vyloučila a prokázala, že jsou to partenogenetičtí potomci Leonie.

„Genetické testy prokázaly zcela jasně, že Cleo je partenogenetický potomek Leonie,“ uvedl mluvčí akvária.

Ačkoli není partenogeneze u žraloků a rejnoků úplné novum, popsána byla už dřív, rozhodně je naprostou novinkou, že tyto paryby dokážou přepínat mezi oběma typy rozmnožování. Tedy že se dokážou rozmnožovat pohlavně, a pak i nepohlavně, když jsou izolovány od samců.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související