Čím rychleji přichází člověk o zuby, tím ho čeká kratší život

Velikost textu: AAA

5. 2. 2017

Rychlost ztráty zubů může souviset s dožitým věkem. Podle britských odborníků totiž rychlost ztráty zubů a péče o ústní hygienu ovlivňují riziko předčasného úmrtí. A čím rychleji člověk o zuby přichází a čím hůře o zuby pečuje, tím kratší život ho čeká. Jedinec, který má všechny vlastní zuby ještě po sedmdesátce, se s nejvyšší pravděpodobností dožije stovky.

Podle studie publikované v odborném časopise Periodontology 2000 osoby, které do pětašedesáti let přijdou o pět a více zubů, mají mnohem častěji vážné potíže s oběhovou soustavou, trpí diabetem a osteoporózou a dožívají se kratšího života.

„Existuje mnoho důvodů, proč někdo přijde o zuby, může to být zranění, kouření či špatná ústní hygiena, také to může být onemocnění dásní, které úzce souvisí s chorobami srdce a diabetem. Co tento výzkum naznačuje, je to, že ztráta zubů může být často znamením špatné kvality jiných částí životního stylu člověka, což se může projevit v jeho celkovém zdraví a délce života,“ uvedl doktor Nigel Carter, šéf britské nezávislé Nadace zdraví úst (Oral Health Foundation).

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související