Lze vyléčit zápáchající podpaží?

Velikost textu: AAA

18. 2. 2017

Nepříjemně zapáchající podpaží můžou mít i lidé, kteří dodržují hygienu, pravidelně si jej myjí a používají k neutralizaci odéru přípravky. Může za to jednak genetika, výživa a životní styl, ale také skladba bakterií na této části těla. Podle kalifornských vědců lze s tím druhým úspěšně manipulovat a nepříjemný zápach tím vyřešit. Transplantací bakteriální kultury z podpaží nepáchnoucího jedince – například od někoho z příbuzných – lze smrdutý odér omezit.

Vědci z Kalifornie o úspěšných experimentech s transplantací podpažních kultur bakterií hovořili na sympoziu ve Stockholmu.

Doktor Chris Callewaert zkoumal kultury v podpaží identických dvojčat. Ta mají stejné geny, a tudíž lze vyloučit genetický vliv na zápach. Našel takové páry, kde jeden ze sourozenců měl podpaží silně zapáchající a druhý nikoli. Pak do podpaží toho zapáchajícího přenesl pot s bakteriemi toho nezapáchajícího. A výsledek byl ohromující. Nepříjemný odér u druhého z dvojčat zmizel.

Metoda vyžaduje, aby se nezapáchající jedinec několik dní nemyl. Ten zapáchající si musí naopak podpaží mýt pravidelně antibakteriálním mýdlem. Po zhruba pěti dnech se provedou stěry v podpaží nezapáchajícího jedince a namažou do podpaží zapáchajícího jedince. Ten se několik dní nesmí mýt, aby se bakterie usadily a namnožily.

„Účinek vydržel už déle než rok. Jsme z výsledků těchto pokusů nadšení!“ prohlásil doktor Chris Callewaert na sympoziu ve Stockholmu.

V prevenci zápachu je dobré vyhýbat se tučným pokrmům a udržovat si štíhlou postavu. Podpaží pravidelně mýt a udržovat jeho ochlupení co nejkratší. Konzumace syrové zeleniny a ovoce také hodně pomáhá. Výjimku tvoří třeba chřest obsahující látky, které se vylučují s potem a voní nelibě.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související