Kim Čong-un zavraždil svého staršího bratra. Jako v akčním filmu

Velikost textu: AAA

18. 2. 2017

První potomek severokorejského diktátora Kima Čong-ila je mrtev. Kim Čong-nam, který z KLDR utekl, byl zvražděn dvěma severokorejskými agentkami. Ty byly za pětačtyřicetiletým playboyem poslány současným vůdcem KLDR Kimem Čong-unem. K bratrovraždě došlo v hlavním městě Malajsie po bodnutí dvěma otrávenými jehlami. Kim Čong-nam podlehl následkům jedu po cestě do nemocnice v Kaula Lumpuru.

Kim Čong-nam byl starším z potomků Kima Čong-ila, ale jeho otec se rozhodl určit následníkem Kima Čong-una.

Podle svědků z letiště byli vražedkyněmi dvě Severokorejky, které si zavolaly taxíka a z letiště ihned po bodnutí Čong-nama ujely. Malajská policie po nich pátrá.

Podle malajského policejního šéfa Abdula Azíze Alího zkolaboval Kim Čong-nam v pondělí přímo na letišti v Kuala Lumpuru.

„Nemáme žádné další detaily o něm. Nevíme nic o jeho identitě,“ uvedl oficiálně Abdul Azíz Ali.

Čong-nam se pokusil v roce 2001 dostat do Japonska na falešný pas, v němž jako jméno uváděl Pchang Siung, což v mandarínské čínštině znamená tlustý medvěd. Kim Čong-il z toho měl akorát ostudu a mezinárodní skandál. Otec ho deklasoval a označil svým nástupcem Kima Čong-una. Čong-nam navíc prohlašoval, že by Severní Koreu rád demokratizoval, tím se stal nenáviděným v Pchjongjangu a musel utéct. Poslední roky trávil v Macau.

„Osobně jsem proti třetí generaci následnictví. Doufám, že můj mladší bratr udělá to nejlepší, co je v jeho silách, aby život Severokorejců prosperoval,“ prohlásil před sedmi roky Čong-nam v rozhovoru pro japonskou televizi Asahi.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související