V Antarktidě se urval ledovec velikosti Manhattanu

Velikost textu: AAA

22. 2. 2017

Na jižní polokouli vrcholí léto a proudy teplého vzduchu a oceánských vod omývají také Antarktidu. A ledovce tam vesele tají. Opět v rychlosti dokazující negativní účinky globálního oteplování. Ledovec ostrova Pine teď na svém okraji praskl a uvolnil obří kus ledu, který se svou velikostí rovná Manhattanskému ostrovu v New York City.

NASA zveřejnila fotku ledovce, který se oddělil mezi 26. a 31. lednem. Proudy ho odnesou dál do teplejších moří, kde roztaje.

Nicméně podobný úkaz je prckem ve srovnání s událostí z července 2015, kdy se uvnitř rozsáhlého ostrovního ledovce vytvořila prasklina dlouhá třicet kilometrů a oddělila od hlavní tabule samostatný ledovec s rozlohou 583 kilometrů čtverečních.

Právě po tomto incidentu není neobvyklé, že v rámci následné šokové vlny dojde k oddělování menších kusů ledovců, jako je ten podobný Manhattanu.

Ostrov Pine je pokryt ledovcem, který nejvýznamněji odsouvá ledové kry z vnitřní části Západoantarktické ledovcové tabule směrem do vnitřního oceánu. Uvolňování a následné tání těchto obřích ledovcových ker souvisí s nárůstem výšky hladiny světových oceánů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související