Ukolébavka je evolučním základem veškeré hudby

Velikost textu: AAA

6. 3. 2017

Ukolébavky znají všechny kultury světa, i ty izolované. Je tedy jasné, že je to evoluční jev, který je vlastní lidskému druhu obecně. Vědci z Harvardovy univerzity se zabývali tím, proč lidé ukolébavky svým dětem zpívají. A došli k závěru, že dětská písnička či říkanka slouží k ujištění nejmenší lidské bytosti, že ji rodiče neignorují. A je také velmi pravděpodobné, že ukolébavky jsou díky svému evolučnímu významu důvodem, proč člověk začal produkovat svými hlasivkami melodie a hudbu.

„Zvláště v pravěkém světě, kde člověka ohrožovali predátoři a jiní lidé a děti netušily, které potraviny jsou jedovaté a jaké chování riskantní, bylo novorozeně v bezpečí tehdy, když mu rodič věnoval pozornost. Ale pozornost je omezený zdroj,“ vysvětluje docent Max Krasnow z Harvardovy univerzity.

Kojenci nelze vysvětlit, aby neplakalo, protože jeho pláč může přilákat predátory či pozornost ohrožujících lidí. Proto k utišení pláče člověk začal používat ukolébavku, specifickou formu komunikace směřující pouze ke kojenci, které tak mělo jistotu, že se rodič věnuje zrovna a jen jemu a že vnímá jeho potřebu pozornosti.

Navíc ukolébavka lépe než pohled signalizuje to, zda se rodič věnuje přímo dítěti. Zpěv vyžaduje velké soustředění rodiče, zatímco koukat na dítě lze také při myšlení na něco úplně jiného. A dítě díky hlasu pozná spolehlivěji, jak daleko rodič od něj je. Jenže hlasové projevy – obyčejná mluva – můžou být namířeny vůči komukoli ve skupině. Proto rodič musí používat unikátní formu hlasového projevu – ukolébavku, která je výlučně určena kojenci a žádnému jinému člověku v okolí. Proto se ukolébavka začala lišit od běžné mluvy tím, že se proměnila v pobrukování a postupně složitější melodie.

Studie vědců z Harvardovy univerzity je ale zajímavá také především proto, že předkládá věrohodnou teorii o evolučním vzniku hudby. Tedy jak došlo k přechodu od mluvného slova ke zpívanému. Ukolébavka zřejmě byla základem všem pozdějším a i těm nejsložitějším hudebním skladbám.

„Tohle je první vysvětlení, které dává evoluční smysl, dokazuje, jak mohly hudební prvky vést k evolučním výhodám a lepší kondici druhu,“ míní profesor Steven Pinker z Harvardovy univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související