Noční můra pro arachnofobiky: Obří tarantule požírající ptáky

Velikost textu: AAA

17. 3. 2017

Lidé trpící arachnofobií by rozhodně neměli mířit do lesů Amazonie. Potkají tam nejobávanější osminohé členovce této planety. Obří tarantule z rodu Avicularia totiž neloví jen drobný hmyz, ale specializují se na lov obratlovců. Na jejich jídelníčku jsou tak i poměrně zavalití ptáci. Svá kusadla neváhají při obraně zakousnout do člověka, jemuž můžou způsobit vážné zranění. Arachnologové teď navíc v Jižní Americe popsali tři nové druhy z této skupiny obávaných ptakojedů.

Ti žijí v pralesích na území Peru, Brazílie a Ekvádoru. Žijí na stromech a loví krom ptáků také menší netopýry. Poprvé o nich napsala německá zooložka Maria Sybilla Merianová, která je pozorovala v jejich přirozeném prostředí a také zdatně zakreslila. Jenže nebohá přírodovědkyně se nesetkala s pochopením kolegů své doby. Považovali její pozorování za výplod fantazie. Nikdo nechtěl věřit, že existují obří tarantule lovící ptáky.

„Lidé její doby nevěřili jejím pozorováním, tvrdili, že pavouci pojídající ptáky je ženská fantazie. Ale my dnes víme, že měla pravdu,“ uvedla doktorka Caroline Sayuriová Fukushimová z Institutu Butantan v São Paulu.

Tarantule Avicularia merianae pojmenovaná po Merianové je velká 16,5 centimetru a na její jídelníček patří menší ptáci pralesů. Dalšími dvěma novými druhy jsou Avicularia lynnae a Avicularia caei.

Přehodnocení rodu Avicularia donutilo systematické zoology k vytvoření tří nových rodů náležejících mezi největší tarantule. Jsou jimi Ybyrapora, Caribena a Antillena.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související