Máte krevní skupinu 0? Gratulujeme. Máte nižší riziko demence

Velikost textu: AAA

20. 3. 2017

Lidé se dělí na čtyři základní krevní skupiny podle toho, jaké sacharidy a bílkoviny pokrývají jejich červené krvinky. Nejvíce je přitom v evropské populaci majitelů krevní skupiny 0, která má před majiteli skupin A, B a AB jisté zdravotní výhody. Majitelé právě takzvané nuly jsou méně ohroženi demencí. A muži také méně často trpí poruchami erekce.

Vědci z Sheffieldské univerzity tvrdí, že jsou lidé s typem 0 zvýhodněni proto, že mají více šedé hmoty v určitých centrech mozku. Demence je obecně úpadkem šedé hmoty, takže u nich je zřejmě ochranným účinkem právě vyšší objem tohoto typu buněk.

Myslíme si, že množství šedé hmoty může mít vztah ke genetickým faktorům, které určují také krevní skupinu člověka. Ty zřejmě ovlivňují i vývoj mozku,“ míní neuroložka profesorka Annalena Venneriová z Sheffieldu.

Turečtí vědci zase nedávno prokázali, že muži s krevní skupinou A, B a AB trpí poruchou erekce mnohem častěji než ti s krevní skupinou 0. Podle všeho majitelé prvních tří skupin a nejvíce majitelé skupiny A mají v krvi jisté látky, které poškozují výstelku cévních stěn, což vede k impotenci.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související