Vědci: Popírat klimatickou změnu už nelze, máme důkazy

Velikost textu: AAA

28. 3. 2017

Popírat klimatickou změnu můžou už jen šarlatáni a diletanti. Světová meteorologická organizace totiž přišla se zprávou, že má nevyvratitelné empirické důkazy o tom, že globální změna klimatu je rozsáhlá, probíhá trvale a má zhoubné následky na život na planetě. O výsledcích nelze pochybovat vědeckou argumentací, pouze překrucovat fakta politicky a dopouštět se tak demagogie.

V roce 2016 došlo v historii moderních dějin lidstva k rekordnímu tání ledovců, rekordnímu počtu povodní, rekordnímu počtu extrémně horkých dní a rekordnímu suchu.

S tvrzením přišli vědci ve chvíli, kdy Donald Trump vyhrožuje, že USA přestanou dodržovat Pařížskou dohodu o snižování emisí skleníkových plynů.

„Vliv lidské činnosti na klimatický systém je stále viditelnější… Je nezbytné, abychom dodržovali podmínky dohody v reálu a aby se jimi řídila celosvětová společnost při snaze řešit globální změnu klimatu, abychom omezili produkci skleníkových plynů, posílili odolnost ekosystému a zavedli do programů národních vlád adaptaci na klimatické změny,“ uvedl jeden z autorů zprávy Petteri Taalas.

V roce 2016 byla průměrná teplota atmosféry o 1,1 stupně Celsia vyšší než na konci osmnáctého století před začátkem průmyslové revoluce. Dešťové srážky v Africe klesly pod šedesát procent průměru. V Arktidě i Antarktidě došlo k rekordnímu tání ledovců. Jihovýchod Asie postihly extrémní záplavy nebývalého rozsahu a intenzity. Největší sucha za posledních dvě stě let zavládla v Evropě a Americe. A na typicky velmi chladných místech světa naměřili nejvyšší teploty.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související