Ryby jsou vnímající bytosti tvořící přátelství

Velikost textu: AAA

6. 4. 2017

Jestli někdo nepovažuje ryby za obratlovce rovné savcům a konzumuje je, ačkoli by do úst nevložil hovězí či vepřové, bude zřejmě zděšený z výsledků nových výzkumů britských etologů. Ryby jsou totiž prý cítící a vnímající bytosti, které dokážou tvořit dokonce přátelství.

Jsou to tvorové, kteří zažívají pozitivní emoce a mají osobnosti i osobní zájmy. Tvrdí to vědci z britské Královské společnosti pro prevenci krutosti páchané na zvířatech (RSCPCA), kteří zkoumali rybičky známé jako dánia. Podle jejich závěrů tvoří tyto rybky často chované v akváriích stejná společenství jako lidé a jiní obratlovci.

„Lidé, kteří kvůli tomu odmítají jíst maso, ale jedí ryby, by to měli mít na paměti,“ vyzval doktor Penny Hawkins ze společnosti RSPCA v rozhovoru pro deník The Independent.

V hejnu se dánio cítí bezpečně a lépe odolává stresu. Podobnou odolnost vůči stresu zažívají i mnohem vyspělejší druhy savců.

„Myslím, že když si myslíte, že je v pohodě jíst jakékoli zvíře, pak byste si měli uvědomit, čeho se dopouštíte. Působíte smrt zvířeti, které je vnímající, které zažívá pozitivní emoce a má své zájmy,“
míní doktor Hawkins.

Výzkum dánií pomáhá chápat účinky stresu na společenské druhy obratlovců při izolaci jedince.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související